KUBUSIOWI PRZYJACIELE PRZYRODY

Nasza Szkoła w roku szkolnym 2013/2014 wzięła udział w ogólnopolskim, edukacyjnym Programie “Kubusiowi Przyjaciele Natury”, którego celem była realizacja zagadnień ekologicznych. Uczestnicząc w programie klasa „0” otrzymała materiały edukacyjne, dzięki którym możliwa była realizacja scenariuszy zajęć oraz wybranych działań ekologicznych. Zdobycie tytułu "Kubusiowych Przyjaciół Natury" wymagało realizacji określonych w regulaminie programu działań. Zajęcia odbywały się w formie zadaniowej oraz zabawowej, rozbudzając u dzieci ciekawość poznawczą, ucząc jak dbać o przyrodę od najmłodszych lat, wprowadzając dzieci w piękny i fascynujący świat natury, uwrażliwiając na otaczające środowisko. Realizacja programu sprawiała dzieciom wiele radości, dobrej zabawy i satysfakcji z osiągniętych celów. Koordynatorami programu w naszej szkole były Panie: Marlena Lewańska oraz Patrycja Smolarek. W związku z realizacją programu obchodziliśmy m.in. DZIEŃ MARCHEWKI.  W tym dniu  dominowały pomarańczowe elementy w ubiorze dzieci oraz nauczycieli. Głównym celem akcji było promowanie spożywania warzyw, określanie jadalnej części marchewki. Dzieci brały udział w zabawach muzycznych, ruchowych, plastycznych przygotowanych przez nauczycieli, z marchewką jako główną bohaterką dnia. Odgadywały zagadki o warzywach, wysłuchały bajki o Marchewkowym Rycerzu. Wszystkie dzieci piły w tym dniu własnoręcznie przygotowany sok marchewkowy oraz spożywały surówkę z marchewki i jabłka. Program obejmował cztery scenariusze, które zostały zrealizowane w ciągu czterech kolejnych dni. W ramach programu wybraliśmy się też do pobliskiego lasu na spotkanie z Naturą. Dzieci łatwo i chętnie przyswajały wszystkie zagadnienia związane z  dbaniem o środowisko i obiecały, iż zawsze będą przyjaciółmi natury i będą dbać o środowisko.