Nie pal przy mnie, proszę

Sprawozdanie z realizacji programu „ Nie pal przy mnie, proszę”

Program Nie pal przy mnie, proszę należy do cyklu programów profilaktyki antytytoniowych. Realizowany był przy współpracy z Powiatową Inspekcją Sanitarną w Piotrkowie Trybunalskim. Nadrzędnym jego celem  było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdzie inne osoby palą przy nich papierosy.

W roku szkolnym 2013/2014  program realizowany był w klasie III. Koordynator programu- Patrycja Smolarek poinformowała dyrektora szkoły, wychowawcę klasy oraz pedagoga szkolnego o planowanym przeprowadzeniu warsztatów. Praca przebiegała w formie pięciu zajęć warsztatowych, na których  zastosowano wiele ciekawych metod aktywizujących. Na wszystkich lekcjach dzieciom towarzyszyła wiewiórka Wiki. Bohaterka kolorowanek i kart pracy antytytoniowych wzbudziła wśród uczniów wiele radości. Dzieci  podpowiadały Wiki, jak ma postępować, żeby być zdrową. Jak unikać przeziębienia? Jak się bawić, żeby nie ulec wypadkowi? Jak bawić się bezpiecznie w szkole, na podwórku, na placu zabaw, na korytarzu szkolnym?

Tematyka zajęć była następująca:

1. Co to jest zdrowie?
  2. Od czego zależy nasze zdrowie?
  3. Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?
  4. Co zrobić, gdy moje życie jest zagrożone?
  5. Nie pal przy mnie proszę.

Na zakończenie uczniowie wykonali medale dla swoich bliskich, którzy zrezygnowali z palenia w obecności dzieci oraz plakaty promujące zdrowy styl życia.