Dzień Nowych Technologii w Edukacji

Dnia 22 marca 2021 roku w Szkole Podstawowej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Trzepnicy odbył się Dzień Nowych Technologii w Edukacji. To inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z uczniami w szkole i poza nią.

Prowadzone działania w poszczególnych klasach przedstawiają się następująco.

Oddział przedszkolny

Zaprezentowana została prezentacja multimedialna przedstawiająca „Zwiastuny wiosny”

W pozostałych klasach w bieżącym roku możliwa była organizacja działań zdalnych z wykorzystaniem środków i metod pracy na odległość.

Klasa I

Podczas zajęć zdalnych na platformie MS Teams uczniowie korzystali z TIK. Popularyzując technologie informacyjno-komunikacyjną wychowawczyni stosowała na zajęciach znane już uczniom elementy wykorzystania TIK w nauczaniu jak i zaprezentowała nowe. Działania obejmowały:

- korzystanie z multibooka

- w aplikacji youtobe słuchali audiobooka lektury „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek

-rozwiązywali test znajomości lektury korzystając z zasobów aplikacji learningapps.org

- wykorzystanie nowoczesnej pomocy dydaktycznej programu mayviewboard, który umożliwił prowadzenie interaktywnej lekcji i  korzystanie z ekranu komputera jako tablicy

- w aplikacji learningapps.org wychowawczyni przygotowała uczniom gry i zadania online: milionerzy, testy z lukami, mapa myśli, pary, teksty wielokrotnego wyboru ( do wykorzystania również w czasie wolnym), oraz podlinkowała gotowe gry innych użytkowników do ćwiczeń umiejętności szkolnych

-uczniowie uczyli się korzystać z nowych funkcji MS Teams  otwierając pliki z tekstami do nauki  czytania sylabami jak również całościowo.

Na katechezie korzystali z aplikacji Wordwall. Za pomocą zabawy edukacyjnej utrwalali modlitwę” Ojcze nasz”. Ich zadaniem było uzupełnić brakujące słowo w „Modlitwie Pańskiej”.

Klasa II

Podczas zajęć z edukacji wczesnoszkolnej korzystano podczas zajęć z platformy MS Teams, multibooka „Szkolni Przyjaciele”. Zaprezentowano piosenkę za pośrednictwem youtub „Wiosna, wiosenka”

Klasa III

Na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej przedstawiono prezentację multimedialną „Skąd się biorą tkaniny”. Korzystano również z multibooka „Szkolni Przyjaciele kl. III, część III”

Na lekcji religii wykorzystano aplikację Wordwall, która pozwoliła w szybki sposób powtórzyć i utrwalić treść przykazań kościelnych. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w tym działaniu. Prosili o więcejJ

Na lekcji języka angielskiego utrwalano słownictwo dotyczące codziennych czynności za pośrednictwem aplikacji Wordwall.

Klasa IV

Prowadzenie zajęć zdalnych za pośrednictwem platformy MS Teams.

Klasa V

Na zajęciach wychowania do życia w rodzinie odbyła się projekcja filmu „Poszukiwany przyjaciel” oraz pokaz prezentacji multimedialnej na temat koleżeństwa i przyjaźni. Na lekcji historii ukazano prezentację multimedialną „Czasy Kazimierza Wielkiego”

Klasa VI

Na lekcji języka angielskiego odbyła się prezentacja nowego słownictwa za pośrednictwem multibooka. Wykorzystano również nagrania audio. Utrwalono poznane słownictwo za pomocą aplikacji Forms.

Klasa VII

Na lekcji chemii rozwiązywano zadania z wykorzystaniem programu Paint oraz przeprowadzono kartkówkę z równań za pomocą aplikacji Forms.

Naukę trybu rozkazującego na języku  niemieckim ubogaciła praca z aplikacją multimedialną z wykorzystaniem multibooka oraz aplikacji Forms.

Klasa VIII

Na kole matematycznym wykorzystano aplikację LearningApps do utrwalenia wiadomości o potęgach i pierwiastkach.

Na katechezie szkolnej przedstawiono projekcję 3 części nauk rekolekcyjnych w formie online prowadzonej przez księdza biskupa Andrzeja Przybylskiego.